A program célja, hogy technológiai fejlesztésekkel támogassa a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások fejlődését, növelve ezzel termelékenységüket és hozzáadott értéküket, így 50%-os intenzitás mértékéig vissza nem térítendő támogatást kínál eszközbeszerzés, infokommunikációs fejlesztés vagy haszongépjármű, tanácsadási szolgáltatások igénybevételére!
A program keretösszege 48 Mrd Ft, melyet 2025. január 13-tól kezdődően igényelhetnek a jogosultsági szempontoknak megfelelő vállalkozások!
PÁLYÁZATRA JOGOSULTAK KÖRE
A Felhívásra támogatási kérelmet azon Magyarországon működő mikro-, kis és középvállalkozás nyújthat be, amely átlagos foglalkoztatotti létszáma min. 2 fő (előző évi beszámoló alapján)
kettős könyvvitelt vezet,
és legalább kettő teljes, lezárt üzleti évvel rendelkezik.
Mezőgazdasági és élelmiszeripari fejlesztési igény nem támogatható, így a TEÁOR 10 és TEÁOR 11 alatt tevékenykedő cégek számára a jelen pályázati konstrukció nem elérhető!
MEGVALÓSÍTÁSI HELYSZÍN
A Felhívás keretében Magyarország egész területén megvalósítható beruházás, de legfeljebb két helyszín együttes fejlesztése támogatható!
Két megvalósítási helyszín esetén fő helyszínnek azt tekintjük, ahol a költségek nagyobb része felmerül.
További elvárások:
A megvalósítással érintett telephelynek érvényes biztosítással szükséges rendelkeznie.
A megvalósulási helyszínnek a támogatási kérelem benyújtásának napját megelőzően legalább 6 hónappal korábban kell a támogatást igénylő székhelyeként, telephelyeként vagy fióktelepeként bejegyzésre kerülnie
Továbbá, a pályázati igény benyújtásának pillanatában is már alapvetően alkalmasnak kell lennie a projekt teljeskörű lebonyolítására, megvalósítására.
A megvalósulási helyszín akkor tekinthető alkalmasnak, ha a projekt tárgyát képező tevékenység elvégezhető a helyszínen és a projekt megvalósításhoz biztosított a megfelelő infrastruktúra.
PÁLYÁZATI IGÉNY BENYÚJTÁSÁNAK MÓDJA, HATÁRIDEJE
Elsődlegesen a pályázati igény előkészítéséhez kapcsolódóan kötelező regisztrációt szükséges elvégezni a Támogató részéről erre a célra létrehozott pályázati felületén.
A pályázati regisztrációra, illetve a támogatási kérelem előzetes adatrögzítésére 2024. december 6. 10:00-tól 2025. január 10. 14:00-ig lehetőség.
A kérelem kitöltése érdekében ügyfélkapus azonosítással szükséges bejelentkezni az 1+1 KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Programra a https://egypluszegy.vali.hu oldalon.
Az online kitöltő felületen keresztül a vállalkozás kitöltheti és a rendszerben beküldheti a kérelmet és annak mellékleteit, amelyhez a rendszer automatikusan generál egyedi azonosítószámot.
A támogatási igények benyújtására 2025. január 13-tól indul a lehetőség, az alábbi értékelési határszakaszok alapján:
1. szakasz: 2025.01.13-tól 2025.01.31-ig;
2. szakasz: 2025.02.01-től, a forrás kimerüléséig, de legkésőbb 2025.05.30-ig.
TÁMOGATHATÓ FEJLESZTÉSEK
KÖTELEZŐEN MEGVALÓSÍTANDÓ TEVÉKENYSÉGEK
Technológiai fejlesztést eredményező új eszközök beszerzése legalább a projekt összköltségének 40%-a erejéig.
A kis- és nagyhaszongépjárművek beszerzése nem minősül a kötelezően megvalósítandó tevékenység szerinti eszközbeszerzésnek.
VÁLASZTHATÓ TEVÉKENYSÉGEK
Vállalati infokommunikációs fejlesztés (eszközök, szoftverek és szolgáltatások), legfeljebb a projekt összköltségének 50%-a erejéig.
Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása (napelem és napelemes rendszerek kivételével), legfeljebb a projekt összköltségének 50%-a erejéig.
Szükséges immateriális javak beszerzése (például az eszközbeszerzéshez kapcsolódó gyártási licenc, gyártási know-how, vagy iparjogvédelem), legfeljebb a projekt összköltségének 10%-a erejéig.
Kis- és nagyhaszongépjárművek beszerzése, legfeljebb 25 millió forint + ÁFA értékhatárig.
Kivételt képez az elszámolhatóság alól az L és M jármű kategória jelöléssel rendelkező járművek beszerzése.
Tanácsadási szolgáltatások igénybevétele, legfeljebb a projekt összköltségének 5%-a erejéig.
MŰSZAKI, SZAKMAI ELVÁRÁSOK
Technológiai korszerűsítést eredményező új, egyenként minimum nettó 200.000 forint értékű eszközök (200.000 forint érték alatti eszköz csak akkor támogatható, ha az a beszerzendő eszköz tartozéka) vételára, valamint az
eszközbeszerzéshez kapcsolódó szállítás és üzembe helyezés;
eszközbeszerzéshez közvetlenül kapcsolódó betanítás;
eszközbeszerzés esetén az eszközök felszerszámozásához az új szerszámok, új kiegészítő berendezések költsége, amennyiben alkalmassá teszi a meglévő gépet új termékek előállítására vagy kapacitásbővülést eredményez.
Új termelőeszköz beszerzéséhez, működtetéséhez kapcsolódó hardver beszerzése egyenként minimum nettó 100.000 forint értékben.
Immateriális javak beszerzése
Új termelőeszköz beszerzéséhez, működtetéséhez kapcsolódó szoftverek beszerzése:
Vállalati infokommunikációs fejlesztés esetén kizárólag a Modern Vállalkozások Programja keretében minősített szoftver beszerzése támogatható, maximálisan elszámolható költsége pedig legfeljebb a http://www.vallalkozzdigitalisan.hu honlapról generált, egyedi árkalkulációban rögzített ár lehet.
Vállalati infokommunikációs fejlesztés szakmai megvalósításához kapcsolódó szolgáltatások költségei, ezen belül a bevezetésre kerülő digitális megoldások bevezetéséhez kapcsolódó infokommunikációs szolgáltatások költségei, maximum 25.000 Ft nettó óradíj mértékéig számolhatóak.
Megújuló energiaforrást hasznosító technológiákhoz kapcsolódóan az elszámolható költségek nem haladják meg az alábbi fajlagos költségeket:
a. Napkollektoros rendszer
i. síkkollektor esetében 158.000 Ft/nm
ii. vákuumcsöves kollektor esetében 238.000 Ft/nm
b. Brikett, pellet, faapríték, faelgázosító kazánrendszer
i. kazán teljesítményre vetítve 123.000 Ft/kW
c. Hőszivattyú rendszerek
i. földhő-víz hőszivattyús rendszer 444 401 Ft/kW
ii. levegő-víz hőszivattyús rendszer 330 970 Ft/kW
Kis- és nagyhaszongépjárművek beszerzése esetén nem szerezhető be és nem számolható el olyan jármű, aminek a nettó ára magasabb 25 millió forintnál, vagy több jármű beszerzése esetén csak azon jármű vagy járművek számolhatók el, amelyek (együttes) értéke nem haladja meg a nettó 25 millió forintot.
IGÉNYELHETŐ TÁMOGATÁS ÖSSZEGE
A pályázat keretében igényelhető összeg vissza nem térítendő támogatásnak minősül.
Egy vállalkozás minimum 5 millió forint, maximum 200 millió forint támogatásban részesülhet legfeljebb 50 százalékos támogatás intenzitás mellett.
Támogatás akkor vehető igénybe, ha a pályázó az elszámolható költségek legalább 25%-át saját forrásból biztosítja, továbbá a teljes beruházás megvalósításához szükséges költségek forrását a támogató számára bemutatja.
PROGRAM MEGVALÓSÍTÁSÁRA RENDELKEZÉSRE ÁLLÓ IDŐTARTAM
A projekt fizikai megvalósításának határideje a Támogatói Okirat hatályba lépését követő legfeljebb 12 hónap, mely indokolt esetben további legfeljebb 6 hónappal meghosszabbítható.
A támogatás felhasználásának, a projekt pénzügyi megvalósításának és elszámolásának végső határideje a fizikai befejezést követően legfeljebb 30 nap.
KÖTELEZŐ VÁLLALÁSOK
A Kedvezményezett vállalja, hogy a támogatói okirat kiállítását követően megkezdi a projektet, amelyről az okirat kiállítását követő 90. napon szükséges egy alkalommal nyilatkoznia projekt előrehaladási jelentés keretében a támogatási előleg rendeltetésszerű felhasználásáról, valamint a projekt előrehaladottsági fokáról státuszáról.
A támogatásban részesült projekt határidejének, valamint műszaki-szakmai tartalmának módosítására 1 alkalommal van lehetősége a kedvezményezetteknek. Minden további módosítási igény automatikusan elutasításra kerül a rendszerben!
Azon kedvezményezettek, akik 20 millió forint feletti támogatásban részesültek, kötelesek a Támogató részére könyvvizsgálói nyilatkozatot benyújtani.
A könyvvizsgálói nyilatkozatnak tartalmaznia kell legalább azt, hogy a könyvvizsgáló az elszámolás alapjául szolgáló dokumentumokat tételesen megvizsgálta, illetve igazolja, hogy azok megfelelnek a hatályos számviteli előírásoknak és a támogatói okirat keretében elszámolhatók az elszámolásban szerepeltetett összegben.
A könyvvizsgáló köteles a nyilatkozat végén feltüntetni a kamarai tagság nyilvántartási számát.
FENNTARTÁSI IDŐSZAK
A támogatást igénylő a megvalósított fejlesztés eredményét, a projekt elfogadott zárásának dátumától kezdődően fenntartja a kötelező fenntartási időszak végéig, 3 évig.
A projekt sikeres pénzügyi és szakmai zárását követően teljesítési igazolás kerül kiállításra, melyben rögzítésre kerül a fenntartási időszak kezdő- és végdátuma.
A 3 éves fenntartási kötelezettség időszaka alatt, évenként benyújtandó fenntartási jelentés kötelezettsége áll fenn a pályázók részéről.
PÁLYÁZATI IGÉNY KÖTELEZŐEN MELLÉKLETEI
A támogatási kérelemhez kapcsolódóan az alábbi nyilatkozatok, mellékletek kitöltött és cégszerűen aláírt elektronikus példányainak benyújtása szükséges:
Kérelmet benyújtó jogi személy/Egyéni vállalkozó nyilatkozata
Csekély összegű támogatásokra vonatkozó nyilatkozat
Bankszámlákról szóló nyilatkozat, amely rögzíti a támogatást igénylő rendelkezésére álló valamennyi bankszámlájának számát és a számlavezető pénzintézet megnevezését, továbbá hogy az adott bankszámlaszám a számlavezető nyilatkozata alapján beszedési megbízással terhelhető-e, illetve a beszedési megbízások érvényesítésének sorrendjét.
Banki felhatalmazó levél, amely tartalmazza, hogy pénzügyi fedezethiány miatt nem teljesíthető fizetési megbízás esetére a követelés legfeljebb harmincöt napra való sorba állítását előíró rendelkezést,
Aláírási címpéldány/hitelesített aláírásminta – cégnyilvántartásba bejegyzett vállalkozások esetén
Köztartozásmentes adózói minőségről szóló igazolás – 30 naptári napnál nem régebbi NAV-tól kikért példánya
Nyilatkozat partner és/vagy kapcsolt vállalkozásról
Telephely nyilatkozat
Tulajdonosi hozzájárulás - Amennyiben a projekt megvalósítás helyszínéül szolgáló ingatlan nem a támogatást igénylő tulajdonát képezi.
Tulajdoni lap a fejlesztéssel érintett ingatlan vonatkozásában, 30 naptári napnál nem régebbi, szemle típusú, E-hiteles tulajdoni lap másolat formájában.
Bérleti szerződés, használati megállapodás - Amennyiben a projekt megvalósítás helyszínéül szolgáló ingatlan nem a támogatást igénylő tulajdonát képezi,
30 naptári napnál nem régebbi cégkivonat
Antikorrupciós nyilatkozat
Átláthatósági nyilatkozat
Adatkezelési tájékoztató
Nyilatkozat az európai uniós társfinanszírozású projektek megvalósítási helyzetéről
Saját forrás rendelkezésre állásáról szóló igazolás
Nyilatkozat az összeférhetetlenség fennállásáról vagy hiányáról
PIACI ÁR IGAZOLÁSÁHOZ KÖVETKEZŐ MELLÉKLETEKET SZÜKSÉGES CSATOLNI:
Árajánlatok – a költségtételek és a piaci ár alátámasztására 3 darab, érvényes egymástól független árajánlatadók által kiállított árajánlat csatolása szükséges, amely tartalmazza:
Az árajánlatban részt vevők megnevezését, aláírását, nyilatkozatát a kereskedői vagy gyártói státuszra vonatkozóan.
Egyedi gyártás esetén az erre vonatkozó gyártói (kizárólagos) nyilatkozat.